Na czym polega eco-driving

Jeżdżenie samochodem wcale nie należy do najprostszych rzeczy. Osoby, które dopiero uczą się tego, jak prawidłowo poruszać się po drodze bardzo często mają problem z odpowiednią zmianą biegów, nieprzekraczaniem obrotów itd. Osoby uczące się do kursu mają do tego prawo, ponieważ dla nich najważniejsze jest to, żeby zdać kurs na prawo jazdy i móc zacząć uczyć się jeździć w warunkach normalnych. Jazda przed zdaniem prawa jazdy i po, znacznie się różni, jednak ten tekst będzie o eco-drivingu, czyli ekonomicznej jeździe, które również jest sprawdzana, podczas kursu na prawo jazdy.

Eco-driving- co to jest

Sformułowanie to pochodzi z krajów zachodnich Europy. Jest ono w języku angielskim, jednak posiada również swój polski odpowiednik, czyli jazda ekonomiczna. Odpowiedni samochód znacznie ułatwia poruszanie się ekonomicznie po jezdniach, dlatego w 2010 roku praktycznie wszystkie wielkie koncerny produkujące samochody podpisały unijny program, który oznacza, że muszą one stosować takie parametry, żeby eco-driving był jak najprostszy.

Zobacz również:  Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie nowego samochodu

 

Jak można uzyskać eco-driving

1. Ruszanie zaraz po przekręceniu kluczyka

Zasada ta jest uznawana przez wiele osób za błędną, ponieważ bardzo mocno obciąża silnik. Jest to błędne myślenie, a aktualnie samochody są przystosowane do takiego startowania.

2. Zmiana biegów

Obroty w samochodzie powinny być jak najniższe, warto również zastanowić się nad przeskakiwaniem zmiany biegów. Zamiast wrzucić po trójce, czwórkę, można wrzucić do razu piątkę, jeśli samochód osiągnął na trójce odpowiednią prędkość. Producenci aut również zgadzają się, że zmiana biegów co dwa, w niektórych przypadkach jest uzasadniona i warto z niej korzystać w przypadku eco-drivingu. Tak działają również skrzynie automatyczne, które wyczuwają moment przyspieszenia i przeskakują co dwa biegi.

3. Hamowanie silnikiem

Kiedyś było bardzo kontrowersyjne i do dzisiaj wiele osób nie wie, czy można hamować silnikiem. Eco-driving mówi jasno, że można, tylko trzeba robić to umiejętnie. Bardzo popularne staje się również jeżdżenie na biegu jałowym, czyli potocznie mówiąc luzie.

Zobacz również:  Uratuj życie drugiego człowieka

4. Umiejętne obserwowanie otoczenia

Największe zużycie benzyny występuje oczywiście, podczas startu i przyspieszania. Jeśli stoi się w korku to czasami lepiej postać parę minut dłużej w jednym miejscu i podjechać więcej metrów za jednym razem niż co chwilę ruszać i hamować samochód. Nikomu nic się nie stanie, że będzie musiał poczekać parę minut dłużej 5 metrów dalej, a na pewno wpłynie to pozytywnie na eco-driving.

5. Kontrola opon

Zbyt niskie ciśnienie wywołuje większe tarcie co przekłada się na większe zużycie paliwa i silnika. Warto dbać o takie szczegóły, bo właśnie od takich małych rzeczy powstaje coś większego i lepszego dla otoczenia.

6. Należy zwracać uwagę na zawartość bagażnika

Nie zaleca się przewożenia zbędnych rzeczy. Jeśli wrócił ktoś z wycieczki i wozi cały rok ze sobą parę rzeczy, które łącznie ważą parę kilogramów to naraża siebie na mało ekonomiczną jazdę. Warto zadbać o wszystkie rzeczy, które pozostają w samochodzie.