Kiedy warto wymienić klocki hamulcowe?

Należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że układ hamulcowy należy do najważniejszych podzespołów, które wchodzą w skład samochodu. Ma on bowiem bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo wszystkich osób przewożonych w pojeździe. Ponadto trzeba wiedzieć, że elementy układu hamulcowego, które będą w bardzo dobrej kondycji zagwarantują zatrzymanie się auta w nagłej sytuacji. Rekomendowane jest systematyczne kontrolowanie stanu hamulców, w przypadku wyeksploatowania się jednego z podzespołów, konieczne jest dokonanie wymiany.

Kiedy należy wymienić klocki hamulcowe?

Do podstawowych elementów tego układu trzeba zaliczyć klocki hamulcowe. Warto jednak mieć świadomość, że ich zużycie będzie następowało stopniowo. Ponadto ostateczną granicą, kiedy dany użytkownik będzie musiał się zdecydować na wymianę będzie sytuacja, gdy grubość klocka hamulcowego będzie mniejsza niż 1,5 mm. Nie można jednak dopuścić do takiej sytuacji. Wśród objawów, które mogą sygnalizować zużycie się klocków będzie czujnik akustyczny. Trzeba mieć świadomość, że w środku klocka hamulcowego jest montowana bardzo mała blaszka, która po starciu się pewnej warstwy będzie sygnalizowała bardzo charakterystycznym i słyszalnym piskiem. Z kolei w nowszych autach będzie to czujnik elektryczny, metalowa blaszka stykając się z tarczą będzie zamykać obwód elektryczny

Zobacz również:  Co to jest auto detailing

Jak powinno się wymienić klocki hamulcowe?

Wymiana klocków hamulcowych może zostać wykonana przez profesjonalny serwis samochodowy. Operację można jednak przeprowadzić samodzielnie. Warto wiedzieć, że jest to zdecydowanie prostsze niż mogłoby się wydawać. Pierwszą czynnością, jaka musi być wykonana to podniesienie samochodu, a następnie ściągnięcie koła. Kolejnym krokiem będzie odkręcenie zacisków. Oczywiście śruby będą mogły być zapieczone, dlatego warto przygotować wcześniej odpowiednie narzędzia. Jeżeli zacisk zostanie już usunięty, następnie wystarczy wysunąć tłoczek. Warto także mieć świadomość, aby przed kolejnym zamontowaniem dokładnie sprawdzić czy nie jest przypadkiem uszkodzony, trzeba także nasmarować pastą przeznaczoną do tłoczków. W tym momencie pozostaje tylko wymienienie starszych klocków, montaż nowych oraz zamontowanie w odwrotnej kolejności zacisku. W taki prosty sposób można oszczędzić pieniądze. Warto podkreślić, że wymiana klocków zaczyna się od 60 złotych.

Zobacz również:  Olej silnikowy - Zadbaj o swój silnik

Jak jeździć po zmianie klocków?

Warto zdawać sobie sprawę, że po zakończonej wizycie w serwisie hamulcowym, a także wymianie klocków na nowe, pierwsze kilometry koniecznie muszą być pokonywane bardzo ostrożnie. Trzeba bowiem wiedzieć, ż hamulce wymagają wstępnego uformowania się. Okładziny klocków muszą bowiem, odpowiednio dopasować się do niezmienionej tarczy hamulcowej, która z kolei posiada już nie tylko rysy, ale również rowki czy naloty. W związku z tym pierwsze 3-5 hamowań rekomendowane jest wykonać bardzo delikatnie. Polecane jest zatem rozpędzenie samochodu do 50 km/h, a następnie stopniowe naciskanie pedału hamulca spowalniając jednocześnie pojazd do 15 km/h. Tego typu proces musi być powtórzony od 2 do 3 razy przy zwiększeniu prędkości o 10 km/h.