Uratuj życie drugiego człowieka

Choć przepuszczanie pojazdów uprzywilejowanych na drodze jest rzeczą naturalną, wielu kierowców wciąż nie wie, jak się powinno zachować w sytuacji, gdy słyszy nadjeżdżające służby ratunkowe. Tworząc tak zwany korytarz życia sprzyjają sprawnej interwencji i zwiększają szanse poszkodowanych na uratowanie ich zdrowia oraz życia. Warto przyjrzeć się zagadnieniu, by zrozumieć, że nasze zachowanie odgrywa na drodze ogromne znaczenie.

Korytarz życia

Najprościej tłumacząc korytarz życia to swego rodzaju tunel, który tworzą kierowcy na drogach. Rozjeżdżają się i zbliżają do krawędzi jezdni, by pomiędzy nimi mogły przejechać pojazdy służb ratunkowych. Jest to szczególnie ważne na autostradach oraz drogach szybkiego ruchu, gdzie znajduje się wiele samochodów i jakiekolwiek wypadki od razu tworzą duże korki. Jeśli jesteś uczestnikiem ruchu na autostradzie i słyszysz zbliżającą się karetkę lub straż pożarną, powinieneś:

  • będąc na lewym pasie zjechać do jego lewej krawędzi;
  • będąc na prawym pasie zjechać na boczny pas, pozostawiając służbom jak najszerszy korytarz życia.
Zobacz również:  Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie nowego samochodu

Przepisy drogowe

W przepisach drogowych zostało jasno określone, że wszyscy uczestnicy ruchu mają obowiązek ułatwić przejazd karetkom, radiowozom i wozom strażackim. Jeśli zajdzie taka potrzeba, muszą się zatrzymać. Oznacza to, że jadąc po autostradzie wybieramy odpowiednią krawędź pasa i się do niej zbliżamy. Jeśli widzimy nadjeżdżające służby, nie wjeżdżamy na skrzyżowanie i umożliwiamy im szybki, sprawny przejazd. Jeśli natomiast jesteśmy pieszymi, nie korzystamy z przejść dla pieszych ani nie przechodzimy przez miejsca, przez które powinny przejechać pojazdy służb. Każde nasze zachowanie i nielogiczne działanie może spowodować wypadek i to z udziałem pojazdów, które spieszą na ratunek innym ludziom. Dlatego też zawsze powinniśmy uważnie obserwować sytuację na drodze i reagować adekwatnie do potrzeb i poleceń ratowników.

Ratujesz czyjeś życie

Warto sobie uświadomić, że znajomość przepisów drogowych oraz odpowiednich zachowań w chwilach, gdy nadjeżdżają służby ratunkowe wpływa na cudze zdrowie oraz życie. Korytarz życia to bardzo ważna i potrzebna kwestia, nad którą pochylają się strażacy oraz ratownicy medyczni. Niejednokrotnie starają się edukować kierowców oraz osoby ubiegające się o prawo jazdy. Dbają o to, by każdy potencjalny kierowca zdawał sobie sprawę z faktu, że jego opieszałość oraz ignorancja sygnałów służb może wpłynąć na to, że osoby poszkodowane w wypadku stracą swoje życie. Polskie prawo nakazuje wszystkim uczestnikom ruchu – zarówno osobom kierującym pojazdami, jak i pieszym – dostosować się i ułatwić utworzenie korytarza życia. Niestety wciąż zdarzają się przypadki, że bezmyślni kierowcy wykorzystują powstały tunel i wjeżdżają w niego, by szybko i sprawnie ominąć korek. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to działanie bezprawne, które może skutkować wieloma wypadkami na drodze oraz konsekwencjami prawnymi. Korytarze życia powstają z myślą o nadjeżdżających służbach ratunkowych, dla których każda sekunda jest na wagę złota. Wszelkie spowolnienia lub potrzeba zatrzymania się sprawiają, że wydłużamy czas dojazdu medyków do poszkodowanych osób i tym samym zmniejszamy ich szanse na uratowanie życia.