Pozostaw to profesjonalistom

Kierowcy, powiedzmy sobie, że starsi ludzie, pamiętają swoje dni jako dzieci dawno temu, kiedy to umundurowani mobilni mechanicy na motocyklach byli witani, kiedy widzieli odznakę członkowską z przodu samochodu.

Warto o tym wspomnieć, ponieważ – od zarania dziejów motoryzacji – samochody zawsze miały zwyczaj psucia się, często w najbardziej niewygodnym momencie. Niektórzy kierowcy przyjęliby podejście do napraw typu “zrób to sam”, podczas gdy inni uznaliby, że warto zainwestować w członkostwo w organizacji motoryzacyjnej, co umożliwiłoby im wezwanie profesjonalnej pomocy.

Dzisiaj jest tak samo. Nowoczesne samochody stają się coraz bardziej złożone i ciężko nad nimi pracować, więc ważniejsze niż kiedykolwiek jest posiadanie jakiejś formy kopii zapasowych, gdy coś pójdzie nie tak. Niestety tych firm z lat minionych już nie ma , ale dzięki technologii komórkowej pomoc to tylko rozmowa telefoniczna.

Zobacz również:  Uratuj życie drugiego człowieka

Zepsucie się pojazdu w dowolnym miejscu jest zawsze potencjalnie niebezpieczne, szczególnie jeśli przeszkadza to innym pojazdom. Odnosi się to szczególnie do autostrad dużych prędkości, gdy poszkodowany samochód znajduje się w odległości zaledwie jednego metra od szybko płynącego ruchu drogowego. Dlatego bardzo ważne jest, aby znać złote zasady procedury awaryjnej.

Zazwyczaj zabronione jest wjeżdżanie na pobocze autostrady, ale gdy samochód ulegnie awarii, jest to jedyny wybór, a pierwszym zadaniem jest uaktywnienie migających świateł awaryjnych. Każdy w samochodzie musi natychmiast wysiąść z lewej strony – aby nie wjeżdżać w ruch – i wstać na krawędź z dala od samochodu. Jeżeli samochód jest wyposażony w zestaw awaryjny – i powinien – może on zawierać jedną lub więcej kamizelek odblaskowych i należy ich użyć.

Następnym krokiem jest skontaktowanie się z ubezpieczycielem i podanie lokalizacji. Jeśli nie masz przy sobie telefonu komórkowego, ostrożnie przejdź pieszo do najbliższego telefonu alarmowego przy drodze, który dotrze do Agencji Drogowej. Słupki znacznikowe, umieszczone w odstępach co 100 metrów, pokazują kierunek do najbliższego telefonu alarmowego.

Zobacz również:  Olej silnikowy - Zadbaj o swój silnik

Co ważne, w takiej sytuacji kierowcy nie powinni sami próbować napraw. Stanie przy pojeździe narażonym na uderzenie nie jest rozsądne. Po to właśnie służą nasze cenione organizacje motoryzacyjne. Wiedzą, co robić w takich okolicznościach. Na cichszych drogach bocznych może być możliwe popchnięcie samochodu w bezpieczniejsze miejsce, ale w przeciwnym razie obowiązują te same podstawowe zasady bezpieczeństwa. Zakup ubezpieczenia od awarii może wydawać się zbędnym wydatkiem w tych trudnych finansowo czasach, ale gdy przyjdzie taki dzień, będziesz bardzo zadowolony, że tak zrobiłeś.