Olej silnikowy – Zadbaj o swój silnik

Silnik to serce samochodu, więc bardzo istotne jest jaki olej się w nim znajduje, oraz to jak często go wymieniamy. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o ten aspekt to następstwa mogą być dla nas dość kosztowne zwłaszcza w samochodach posiadających turbiny. Dlatego nie warto kupować najtańszych produktów nieznanego pochodzenia. Zwłaszcza oleje kupowane z beczek lepiej żeby były ze sprawdzonego źródła, a sprzedawca mógł potwierdzić jaki olej się w niej znajduje. Gdyż przy tego typu sprzedaży bardzo łatwo jest o oszustwo nieświadomych Klientów.

Jaki olej i kiedy wymieniać?

Dobór oleju musimy rozpocząć od analizy zaleceń producenta do danego modelu i silnika. Następnie należy prześledzić historię wymian naszym aucie t.j. jaki olej był wlany ostatni. Rozróżniamy trzy typy olejów: syntetyczny, półsyntetyczny i mineralny w kolejności od najrzadszego do najgęstszego. Nie zaleca się zmian oleju z niższej gęstości na wyższą z uwagi na ryzyko rozszczelnień silnika. Zatem warto zapytać przy zakupie poprzedniego właściciela i samemu pamiętać na jakim oleju aktualnie jeździmy, gdyż nieumiejętna wymiana może skutkować poważnymi problemami.

Zobacz również:  Najlepsze samochody, które liderzy biznesu uwielbiają posiadać

Kiedy już wiemy jaki olej znajduje się w silniku możemy teraz zdecydować czy wymieniamy na dokładnie ten sam produkt czy szukamy czegoś lepszego. Pamiętajmy, że oleje w danej grupie różnią się od siebie parametrami i nie zawsze najdroższy znaczy najlepszy. Na przykład bardzo popularny Castrol posiada w swojej ofercie olej syntetyczny (czyli najlepszy i najdroższy typ), który jest jedynie produkowany w technologii syntetycznej, a bazą jest olej mineralny. Co za tym idzie w cenie tego oleju możemy dostać znacznie lepszy olej innego producenta, który jest pełnym syntetykiem bez dodatków.

Długość interwałów pomiędzy wymianami oleju dobieramy względem systematyczności użytkowania samochodu. Jeśli korzystamy z auta głównie w mieście, gdzie często stajemy w korkach, gasimy i odpalamy go podczas podjazdów z punktu do punktu to zaleca się wymianę oleju co 10 tyś. km. W trybie mieszanym miasto / trasa można wydłużyć ten dystans do 15 tyś km. Jeśli użytkujemy auto głównie na trasach możemy zmienić olej co 20 tyś. km. W przypadku rzadkiego użytkowania samochodu wymienia się olej raz w roku.

Zobacz również:  Dobre wycieraczki to podstawa bezpieczeństwa

Zadbaj o silnik zawczasu

Decydując się na zakup auta liczymy się z tym, że będzie trzeba wymieniać pewne elementy, które się zużywają. To w jaki sposób podejdziemy do tematu wymiany części eksploatacyjnych w aucie warunkuje awaryjność pojazdu. Lekceważenie pewnych kwestii może skutkować w późniejszym okresie mniejszymi bądź większymi awariami. Podstawową opieką nad autem jest wymiana wszystkich filtrów i oleju w silniku właśnie. Olej podczas pracy w silniku traci z czasem swoje właściwości smarne przez co silnik jeżdżąc długo na starym oleju szybciej się zużywa. Dochodzi do rozszczelnień, które mogą być katastrofalne w skutkach. Zwłaszcza w silnikach uturbionych, gdzie olej z silnika służy również jako smar dla turbin. Kiedy ten będzie słabej jakości szybko może się okazać, że nasza turbina wymaga regeneracji lub wymiany na nową.