Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy zakupie opon letnich?

Zakup opon to dla każdego kierowcy ważna kwestia, mająca decydujący wpływ na bezpieczeństwo jazdy oraz na ilość spalanego paliwa. Kiedy średnia dobowa temperatura wzrasta powyżej 7 stopni Celsjusza, specjaliści zalecają wymienić opony zimowe na letnie. Warto wiedzieć, czym kierować się przy wyborze opon, by okazały się ekonomicznym i bezproblemowym zakupem.

Rozmiar oryginalny lub zamiennik

Przy wyborze letnich opon duże znaczenie ma ich rozmiar – w końcu muszą pasować do konkretnego pojazdu. Możemy kupować opony oryginalne o rozmiarze, który zaleca producent. Mamy jednak możliwość wyboru nieco innego rozmiaru zamienników. Tak naprawdę niewielkie różnice rozmiarów mogą przekładać się choćby na komfort jazdy czy cenę opon, dlatego niektórzy wybierają zamienniki, by zaoszczędzić na zakupie, nie tracąc nic na bezpieczeństwie.

Etykieta unijna

Wiele informacji o oponie poznamy dzięki tzw. etykiecie unijnej. Są na niej określone opory toczenia opony, które mają przełożenie na ilość spalanego paliwa. Klasy podane są w literach od A do G, przy czym A to opony, które najbardziej redukują spalanie. Różnice są spore, bowiem jest to średnio 0,12 litra benzyny na 100 kilometrów.
Skala od A do G dotyczy również hamowania na mokrej powierzchni. Jest to parametr, na którym na pewno nie należy oszczędzać – przez specjalistów jest uznawany za główne kryterium doboru ogumienia. Opony z niższej półki zwykle mają długą drogę hamowania, przez co łatwo można wpaść w poślizg i po prostu nie zdążyć na zatrzymanie się przed przeszkodą. Na etykiecie unijnej zawarto również dane dotyczące hałasu emitowanego przez oponę, a wartość podano w decybelach. Ma to znaczenie dla osób, które dużo podróżują. Hałas może być istotny dla komfortu, szczególnie podczas jazdy po autostradach, gdzie prędkości są znaczne.

Zobacz również:  Koło zapasowe w samochodzie

Klasa opon

Przy doborze odpowiednich opon zimowych, dużą wagę przykłada się do ich klasy, która ma przełożenie na koszt zakupu. Opony występują w trzech klasach:

  • Premium – to ogumienie z najwyższej półki, które zwykle ma bardzo dobre opory toczenia, przyczynia się do niskiego spalania i emituje niski poziom hałasu. Są to opony mające zdecydowany wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy, szczególnie przy pokonywaniu dalekich tras, Niestety, w parze z ich jakością idzie wysoka cena.
  • Klasa średnia – Są to średniej jakości opony, które nadają się do samochodów poruszających się w ruchu miejskim. Jest to najszerszy zakres opon dostępnych na rynku.
  • Klasa ekonomiczna – są to najtańsze opony, które zwykle mają gorsze parametry. Mogą sprawdzić się przy codziennej mieście w typowych warunkach – po prostu nie wyróżniają się niczym szczególnym. Nie kosztują wiele w porównaniu do innych klas, jednak mogą przyczyniać się do wyższego spalania czy powodują nieprzyjemny hałas. Również droga hamowania na mokrej powierzchni w przypadku tych opon może się wydłużać.
Zobacz również:  Niszczycielskie skutki gradobicia

Które opony wybrać?

Odpowiednie opony letnie mają wpływ na komfort jazdy, a przy tym decydują o bezpieczeństwie kierowcy oraz jego pasażerów. Z pewnością nie warto na tym oszczędzać, jednak ostateczny wybór zawsze należy do właściciela pojazdu. Najlepszym wyborem wydaje się klasa średnia, wśród której można znaleźć modele o naprawdę dobrej jakości.