Dobre wycieraczki to podstawa bezpieczeństwa

O tym jak ważne są wycieraczki w aucie powinni wiedzieć wszyscy kierowcy. To ich poprawna praca wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo podróży podczas deszczów. Odpowiednia widoczność przez przednią szybę jest kluczem w tym wypadku. Zatem dlaczego tak często ignorujemy wycieraczki?

Wybór wycieraczek na rynku jest przeogromny. Począwszy od producenta, ceny aż po budowę i materiały z jakich zostały stworzone. Zasadniczo wyróżniamy trzy główne typy wycieraczek: standardowe (przegubowe), płaskie (bezprzegubowe) oraz hybrydowe (łączące oba poprzednie typy). Przyjrzyjmy się każdej z opcji dokładniej.

Wycieraczki standardowe

Standardowe, najbardziej popularne i najtańsze wycieraczki dostępne w sprzedaży. Charakteryzują się najprostszą budową ze stelażu metalowego, który prowadzi gumę po szybie zapewniając jej docisk, często w 6-8 punktach długości pióra. Minusem tej konstrukcji jest fakt, że słabo dociskają gumę do powierzchni szyby przez co ściąganie wody jest mniej skuteczne jak w przypadku wycieraczek płaskich i hybrydowych. Czasami producenci montują dodatkowe spojlery na stelażu, które zwiększają docisk poprzez pęd powietrza. W standardzie wycieraczki szkieletowe mają największą efektywność tylko podczas małych prędkości.

Ponadto są głośne. Największą ich zaletą jest to, że w łatwy sposób można wymienić sam wkład gumowy bez potrzeby wymiany całego stelaża. Jeśli zależy nam na dobrej jakości wycieraczkach szkieletowych wybierzmy modele z gumą wykonaną z mieszanki dwóch gum i najlepiej z dodatkami grafitu lub innymi specyfikami zmniejszającymi tarcie. Najlepszy typ gumy to kauczuk naturalny. Ceny za pióro zaczynają się już od 10 – 15 zł.

Zobacz również:  Olej silnikowy - Zadbaj o swój silnik

Wycieraczki płaskie

Zyskujący na popularności typ wycieraczek. Budowa względem standardowych jest całkowicie inna, gdyż posiadają one już wbudowany spojler o konstrukcji umożliwiającej wykorzystanie pędu powietrza do docisku w obu kierunkach ruchu po szybie. Świetnie sprawdzają się przy większych prędkościach, ponieważ pióro nie skacze podczas pracy. Dodatkowo są dużo cichsze niż przegubowe.

Guma zastosowana w tych modelach jest dobrej jakości, jednakże zalecamy wybór podobny jak w poprzednio. Im więcej dodatków tym generalnie lepiej. Minusem tychże wycieraczek jest fakt, że musimy dobrać pióro pod krzywiznę naszej szyby. Na każdym opakowaniu są wypisane modele samochodów, do których pasuje dany model z uwzględnieniem strony montażu – kierowca lub pasażer. Tylko dobierając dedykowane wycieraczki możemy w pełni wykorzystać ich potencjał. Ceny produktów zaczynają się od 20 – 25 zł za sztukę.

Wycieraczki hybrydowe

Najdroższe pióra na rynku łączące budowę wycieraczek szkieletowych z płaskimi. Pod aerodynamiczną obudową kryje się szkielet utrzymujący gumę, natomiast sama obudowa zapewnia docisk jak w przypadku bezprzegubowych konstrukcji. Producenci chwalą się, że w tych typach wycieraczek stosują najlepszej jakości gumy, które skutecznie czyszczą szybę z wody i wszystkich zanieczyszczeń. W przypadku takich producentów jak Bosch, Denso czy Valeo jest to jak najbardziej prawda, jednak jeśli chodzi o mniej znane marki lepiej przeczytać opisy i opinie w internecie przed zakupem.

Zobacz również:  Pozostaw to profesjonalistom

Według testów wycieraczki hybrydowe posiadają najlepsze parametry ze wszystkich wymienionych typów. Począwszy od najcichszej pracy, efektywności przy większych i mniejszych prędkościach, poprzez wytrzymałość samej wycieraczki, a na odporności na niskie temperatury kończąc. Jednakże cena za sztukę zaczyna się już od 30 – 35 zł za najtańsze marki więc jest to najdroższa z możliwych opcji.

Jakie wybrać?

Wybór wycieraczek nie należy do najprostszych. Wszystko zależy od tego jakimi funduszami dysponujemy w danym momencie. Jednakże nie powinniśmy oszczędzać na bezpieczeństwie i nawet wybierając standardowe konstrukcje poszukajmy markowego pióra, które posiada lepszą mieszankę gumy niż tanie marketowe produkty. Wraz z nieco wyższą ceną otrzymamy lepszy i trwalszy produkt, który z pewnością docenimy podczas podróży w niespecjalnie sprzyjających warunkach jakie spotkamy na drodze.