Wszystko o wynajmie długoterminowym samochodów

Tak wielu z nas marzy o nowoczesnym, wypolerowanym, szybkim, wygodnym aucie. Często jednak bariera finansowa jest zbyt wysoka, aby móc zrealizować te marzenia. Aby ci, którzy nie mają możliwości zainwestować dużej kwoty w nowe auto mogli urzeczywistnić swoje plany, stworzony został długoterminowy wynajem samochodów. Czym się charakteryzuje nowoczesny sposób arendowania i jakie samochody podlegają wynajmu za chwilę wyjaśnimy.

Co to jest wynajem długoterminowy?

Jest to genialny sposób na korzystanie z wymarzonego auta w długim czasie za niską cenę. Polega on na wynajęciu nowego lub sprzedawanego przez dilera konkretnej marki samochodu. Klient powinien zawrzeć umowę z właścicielem auta na określony czas. Zwykle taki termin użytkowania wynosi od dwóch do pięciu lat. W umowie najmu także określają wszystkie szczegóły dotyczące użytkowania. Warto podkreślić, iż najemca nie pozyskuje pojazdu na własność.

Dla kogo jest przeznaczony?

Jeszcze niedawno przywilej ten mieli tylko firmy i przedsiębiorcy. Na szczęście obecnie każdy klient indywidualny również ma możliwość skorzystania z długoterminowego wynajmu samochodu. Niewystarczająca ilość gotówki nie jest teraz problemem. Jeżeli kogoś nie stać na kupno wymarzonego samochodu, a chciałby ocenić jakość komfortowej jazdy nowym pojazdem, może skorzystać z wynajmu długoterminowego. Specjaliści tej branży bez wątpienia spełnią wszystkie wymagania każdego klienta, uwzględniając jego upodobania i możliwości finansowe.

Jakie marki samochodów można wynająć?

Oferta, jaką mogą nam zaproponować firmy zajmujące się wynajmem długoterminowym jest bardzo szeroka. Wśród samochodów znajdujących się na liście aut podlegających wynajmu znajdziemy nawet modele luksusowych marek. Propozycji jest wiele i są one naprawdę zróżnicowane. Opel, Skoda, Toyota, Peugeot, Volkswagen, Lexus i mnóstwo innych są do naszej dyspozycji.

Zobacz również:  Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy zakupie opon letnich?

Zalety i wady

Kuszący jest pomysł wynajmu nowego pięknego samochodu. Aby zdecydować się na wynajem długoterminowy trzeba najpierw zastanowić się nad tym, jakie to ma wady i zalety. Zacznijmy od stron pozytywnych:

  • Po pierwsze, niskie koszty miesięczne. Jest to ważne szczególnie dla klientów indywidualnych, kiedy nie mogą pozwolić sobie na wydanie dużych sum pieniężnych jednorazowo.
  • Po drugie, możliwość zmiany auta za każdym razem, gdy kończy się umowa. Daje to szansę wypróbować jazdę samochodami różnych marek porównując je jakościowo. Może to ułatwić dylemat podczas zakupu auta w przyszłości.
  • Najważniejszą zaletą, jaką ma w sobie wynajem długoterminowy to wliczone koszty ubezpieczenia, wszelkich przeglądów i napraw np. w wypadku awarii, w cenę miesięcznej raty. Wówczas gdy pakiet serwisowy obejmuje te wszystkie powyższe koszty nie musimy się martwić dodatkowymi wydatkami.
  • Firma wynajmująca może zapewnić użytkownikowi samochód zastępczy. Jest to bezcenne, gdyż nie da się obejść bez auta ani dnia.

Niestety taki sposób wynajmu samochodu posiada również wady.

  • Brak możliwości wykupienia auta. Umowę podpisujemy na kilka lat, po jej wygaśnięciu mamy obowiązek oddać samochód.
  • Wynajem długoterminowy samochodu nie uprawnia użytkownika do bycia jego właścicielem.
  • Zakładany z góry limit kilometrów. To przyszły użytkownik powinien określić, jaki próg na pewno nie przekroczy, gdyż każdy z nas wie, ile jet w stanie przejechać. Jednak nie będzie problemu, jeżeli podany podczas podpisywania umowy limit kilometrów zostanie przekroczony. Po prostu na koniec jej ważności użytkownik dostanie rozliczenie z dopłatą za każdy kolejny kilometr przejechany ponad limit.
  • Obowiązek naprawy lub nawet wykupienia auta w przypadku obecnych ponadnormatywnych uszkodzeń, zarysowań i temu podobnych wad technicznych.
  • Ryzyko poniesienia dodatkowych wysokich kosztów napraw. Nikt z najemców nie jest w stanie przewidzieć, jakie dopłaty mogą czekać na jego portfel po wygaśnięciu umowy.
Zobacz również:  Czy chowane kolce w oponach to przyszłość zimowej motoryzacji?

Czy się opłaca?

Niestety, wynajem długoterminowy jest dobrą opcją tylko dla określonych grup klientów. Niestety, nie każdy indywidualny najemca może pozwolić sobie na tę rozkosz. Warto jednak przemyśleć takiego rodzaju inwestycję, żeby w przyszłości nie mieć problemów z opłacaniem kosztów związanych z użytkowaniem cudzego auta.

Także, dużo zależy od celów klienta i jego możliwości. Oczywiście, większe lub mniejsze przedsiębiorstwa częściej korzystają z danego rodzaju usług. Wynika to z wyższego poziomu finansowego. Takie firmy zazwyczaj nie mają zamiaru nabywać samochody, lecz wykorzystać w celach biznesowych, w ciągu konkretnego okresu czasu. Stać je na długoterminowy wynajem aut, a więc dana forma arendowania pojazdów jak najbardziej się opłaca.

Obecnie wynajem długoterminowy jest bardzo popularny również wśród firm świadczących usługi transportowe. Możliwość szybkiego wynajęcia większej ilości samochodów z wyższej półki – to jest to, czego potrzebują duże firmy. Pojazdy wynająć można na dłuższy czas i bez opłat wstępnych. Opłaca się wybrać ten sposób wynajmu, gdyż wynajmujący może zapewnić całodobowe wsparcie serwisowe, co wówczas jest ważne dla przedsiębiorców, ponieważ muszą mieć samochody stale sprawne.