Na co zwrócić uwagę kupując quada

Quad jest marzeniem wielu osób. Pragną go mieć przede wszystkim młodzi ludzie, którzy chcą poszaleć na drodze. Trzeba pamiętać, że jest to sprzęt, który potrafi rozpędzić się do znacznej prędkości, a upadek z niego może zaboleć. Jazda powinna być zawsze ostrożna i z zachowaniem wszystkich środków ostrożności. Jeśli ktoś nie jest w stanie jeździć bezpiecznie to nie powinien z niego korzystać. Dla osób, które chcą kupić quad został stworzony ten poradnik, który przedstawi najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, podczas zakupu.

Quad, czyli jak go kupić

1. Aktualnie dostępne są trzy rodzaje quadów:

  • sportowe, przeznaczony on jest do wyścigów. Korzystają z niego osoby zaawansowane, które wiedzą, na co za stać ten pojazd i są świadome zagrożeń, które mogą wystąpić. Wyścigi zazwyczaj odbywają się na drogach asfaltowych lub szutrowych. Pojazdy te będą miały najlepsze silniki, a ich cena będzie znacznie wyższa, ponieważ są one skierowane do fanatyków,
  • użytkowe, są one przeznaczone dla osób, które lubią się trochę ubrudzić. Można się nimi poruszać po polach, łąkach i drogach leśnych. Mogą one przejechać po wodzie i błocie, jednak przed zakupem warto sprawdzić, czy wszystkie części są odpowiednio zabezpieczone przed wlaniem się wody lub błota. Usterki są zazwyczaj bardzo drogie, a uszkodzenie silnika może być nieopłacalne w naprawie, dlatego przed zakupem warto sprawdzić wszystkie szczegóły,
  • rekreacyjne, przeznaczone są one dla osób początkujących, które zaczynają dopiero zabawę z quadami. Są to zazwyczaj najprostsze pojazdy, których cena również nie będzie za wysoka. Warto zakupić quad rekreacyjny dla młodej osoby, która zobaczyła parę filmików w internecie i uznała, że chce nim jeździć. Będzie to dla niej test, który na pewno przyniesie bardzo wiele zabawy, ponieważ, mimo że jest to pojazd rekreacyjny to pozwala on osiągać dość wysokie prędkości.
Zobacz również:  Niszczycielskie skutki gradobicia

Na co zwrócić uwagę kupując quad

 

1. Przeznaczenie

Są trzy rodzaje quadów i przeznaczenie pojazdu powinno podpowiedzieć, na jaki się zdecydować. Czasami zakup pierwszego pojazdu wcale nie jest ostatni i zmienia się je co parę lat, ponieważ znudziła się komuś jazda po torach do wyścigów i chce spróbować jazdy po leśnych trasach.

2. Silnik

Quad wysokiej klasy potrafi osiągnąć prędkość ponad 100 km/h co oznacza bardzo duże ryzyko wystąpienia wypadku. Są one przystosowane do jazdy w trudnych warunkach, jednak czasami kask nie wystarczy. Dla osób początkujących zaleca się kupno pojazdu z mniejszym silnikiem, ponieważ będą się oni dopiero oswajali z prędkościami. Osoby zaawansowane mogą sobie pozwolić na dowolność w tym temacie.

3. Quad z homologacją

Jeśli chce się ktoś poruszać tym pojazdem po ulicach, to musi on posiadać homologację. Jeśli jej nie będzie to niestety ale można otrzymać mandat. Jeśli ktoś wie, że będzie chciał podróżować swoim quadem po ulicach to od razu powinien decydować się na zakup pojazdu z homologacją, ponieważ takie też są dostępne. Dla wszystkich innych wystarczą standardowe quady bez pozwolenia na jazdę po ulicy.