Czy chowane kolce w oponach to przyszłość zimowej motoryzacji?

Łańcuchy śniegowe od dawna są rozwiązaniem, na które zdecydowali się kierowcy zmagający się z zimowymi warunkami, szczególnie na obszarach wiejskich. W Skandynawii, Kanadzie, Japonii i na niektórych obszarach, są one szeroko stosowane – pomagają utrzymać trakcję zarówno w śniegu, jak i na lodzie. Zazwyczaj nie widzisz ich w miejscach położonych nieco dalej na południe, a to dlatego, że łańcuchy śniegowe mają jedną dużą wadę. Nie nadają się do jazdy po ośnieżonych drogach z tyłu i na główne drogi, po ośnieżeniu. Kierowcy muszą przewrócić się, zdjąć łańcuchy śniegowe i uzyskać dostęp do sieci dróg krajowych. Raz na jakiś czas jest to niewygoda, ale jeśli trzeba przejść przez proces kilka razy w podróży, to może stać się prawdziwym kłopotem. Wreszcie, fiński producent opon uważa, że wpadł na dobry pomysł, który może poprawić sytuację i ułatwić życie kierowcom.

Opony o zaawansowanej technologii

Nokian, który jest powszechnie uznawany za twórcę pierwszych opon zimowych, które mają inną mieszankę niż zwykłe opony drogowe, prezentuje zupełnie nową technologię. Ich nowy zestaw opon ma chowane kolce, które mogą być stosowane przez kierowców, którzy uważają, że wymagają tego warunki drogowe. Za naciśnięciem przycisku metalowe kolce wystają poza oponę, zapewniając dodatkową przyczepność, która jest dostępna na żądanie. Ponieważ w Finlandii jest dużo śniegu i lodu, może być łatwo zrozumieć, dlaczego producent poświęcił tyle czasu i energii na opracowanie tej niszowej technologii.

Zobacz również:  Wszystko o wynajmie długoterminowym samochodów

Pomysł polega na tym, że kierowcy będą mogli jeździć samochodem w różnych warunkach pogodowych i po różnych rodzajach dróg bez konieczności wyjmowania, montowania lub zdejmowania łańcuchów śniegowych. Po dotarciu do oczyszczonej drogi z asfaltem, technologia powinna umożliwić normalną jazdę. Podobnie, jeśli chcesz skręcić w drogę, która pozostaje pokryta śniegiem i lodem, chowane metalowe kolce mogą być w ogóle rozmieszczone bez żadnych opóźnień w podróży.

Teraźniejszość i przyszłość

W ostatnich latach opony zimowe stają się coraz bardziej popularne wśród użytkowników dróg w Wielkiej Brytanii. Ich zamontowanie może oznaczać, że jazda w złych warunkach pogodowych jest bezpieczniejsza. Dobrym miejscem na porady dotyczące opon zimowych i ich zakupu są profesjonalne firmy, które oferują wybór producentów opon specjalizujących się w rynku opon zimowych. Dopóki nowa technologia kolców nie zostanie rzeczywiście sprawdzona, konwencjonalne opony zimowe pozostają najlepszym wyborem dla kierowców, którzy muszą jeździć nawet wtedy, gdy warunki drogowe pogarszają się z powodu złych warunków pogodowych.

Zobacz również:  Top 10 Hiperamochodów

Według Nokiana, kolce równomiernie rozłożone na wszystkich czterech powierzchniach opon – podnoszą się i opuszczają wraz z układem jezdnym. Chociaż główna część szpilki pozostaje na miejscu, w gumowej obudowie opony porusza się trzpień z twardego metalu, który znajduje się w szpilce pod kolcem. Matti Morri, kierownik technicznego serwisu dla fińskich producentów opon, powiedział, że nowy system opon koncepcyjnych stanowi niezwykły postęp technologiczny i miał nadzieję, że ten wyjątkowy pomysł pewnego dnia stanie się codzienną rzeczywistością dla kierowców.